Холивуд срещу китайски изкуствен интелект: Рунд първи 17 септември, 2025

Водещи холивудски студиа, сред които Disney, Warner Bros. Discovery и Universal Pictures, заведоха федерално дело срещу китайската компания за изкуствен интелект MiniMax, обвинявайки я в масови нарушения на авторски права.

Според иска, подаден в Съда в Лос Анджелис, MiniMax е изградил цял „бизнес модел на пиратство“, използвайки без разрешение защитени с авторско право образи и герои – включително Спайдърмен, Батман и Миньоните – за обучение на своите AI модели и генериране на видеосъдържание.

„MiniMax управлява Hailuo AI — китайска услуга за генериране на изображения и видео чрез изкуствен интелект, която в огромен мащаб краде и експлоатира защитени произведения на ищците“, се казва в съдебната жалба от 119 страници.

Това е първият път, в който големи американски развлекателни компании насочват съдебни действия срещу китайска AI фирма, след като през юни заведе дело срещу базираната в Калифорния Midjourney по подобни обвинения.

Потребителите на MiniMax могат просто да въведат заявки като „Дарт Вейдър се разхожда по Звездата на смъртта“ или „Спайдърмен се люлее между небостъргачи“ и системата генерира висококачествени видеа с тези добре познати персонажи.

„MiniMax напълно пренебрегва американското законодателство за авторски права и се държи така, сякаш героите на ищците са нейна собственост“, посочва още искът. 

Радио Витоша - Следвай музиката! 

Прочети още

  СПОДЕЛИ

Новини

Децата и лошите хора! преди 8 часа

„Зрителна измама 3“ оглави боксофиса в Северна Америка преди 42 часа

Ариана Гранде споделя причината за шокиращия си нов външен вид преди 2 дни

Лейди Гага разкри изненадващата си реакция на рецензиите за „Joker: Folie à Deux“ преди 2 дни

Мишел Йео ще получи почетна награда на фестивала Берлинале преди 2 дни

„ВитошАрт“ и 13-ата Нощ на театрите – изкуството, което не спи преди 3 дни

Miley Cyrus представя нова песен, създадена за предстоящия филм Avatar: Fire and Ash преди 4 дни

YouTube суперзвездата MrBeast отваря временен увеселителен парк в Саудитска Арабия преди 4 дни

Никълъс Кейдж ще се събере отново с режисьора Джон Ву почти 30 години след „Лице назаем“ преди 4 дни

Михаела Маринова с главна роля в Музикалния театър преди 5 дни

Лейди Гага спря по средата на изпълнението си, за да помогне на фенове от публиката преди 5 дни

Първи трейлър на новия филм „Super Mario Galaxy“ с Бри Ларсън и Крис Прат преди 5 дни