Гласуващите за „Оскар“ ще трябва да докажат, че са гледали всички филми във всяка категория, преди да гласуват окончателно. Това обяви Академията за филмово изкуство и наука. Новото правило решава проблема с дългогодишното безпокойство, че гласуващите пропускат някои филми. То ще се прилага за следващата церемония по връчване на наградите „Оскар“ през март 2026 г., се казва в изявление на Академията.
Преди това Академията работеше по системата на честта, според която гласуващите заявяваха, че са гледали всеки номиниран за „Оскар“ филм, преди да дадат своя глас. С нарастващия брой на номинираните през последните години обаче някои от гласуващите признаха, че не изпълняват напълно това си задължение.
Според новата система членовете на Академията ще бъдат проследявани в платформата за стрийминг на организацията, предназначена само за гласуващи, за да се уверят, че са гледали всеки филм. За филми, гледани на друго място, например в киносалони или на фестивални прожекции, от гласуващите ще се изисква да „попълнят формуляр“, в който да удостоверят кога и къде са го гледали, пише Variety.
Само за категорията „Най-добър филм“, в която са номинирани 10 филма, конкурентните студия традиционно организират бляскави събития за привличане на гласоподаватели по време на кампаниите за награждаване, организирайки партита, прожекции и фестивални представяния, понякога последвани от сесии за въпроси и отговори със звездите и режисьорите.
Академията също така взе отношение по спора, възникнал по време на последния сезон на гласуване, който беше помрачен от въпроси относно използването на изкуствен интелект (ИИ) във филми като „Бруталистът“ и „Емилия Перес“. Академията заяви, че ИИ и други цифрови инструменти „нито ще помогнат, нито ще навредят на шансовете за постигане на номинация“.