Съдят Apple за 1 млрд. долара 26 юли, 2023

Американският технологичен гигант Apple е обект на колективен иск, с който се иска обезщетение в размер на над 1 млрд. долара от разработчици, разгневени от високата цена, на която се продават приложенията на потребителите на неговите продукти. Искът е заведен от професора по конкуренция Шон Енис от Университета на Източна Англия от името на 1500 британски разработчици на приложения.

"Apple злоупотребява с господстващото си положение на пазара, като начислява прекомерна "комисиона" - обикновено 30 % - за приложения и покупки на цифрово съдържание в рамките на приложението", се казва в изявление, публикувано от университета. Apple се сблъска с критики в САЩ и Европа заради влиянието си върху своя App Store и невъзможността на разработчиците да продават директно на клиентите.

"Таксите са несправедливи сами по себе си и представляват злоупотреба с ценообразуването. Те вредят на разработчиците на приложения, а също и на купувачите на приложения", се казва в изявлението. 

През декември миналата година технологичната компания заяви, че планира да даде на разработчиците по-голяма свобода при определянето на цените в App Store.

Прочети още

  СПОДЕЛИ

Новини

Тейлър Суифт ще бъде въведена в Залата на славата на авторите на песни в Нашвил преди 5 часа

RAYE предизвиква слухове за романс с актьор, носител на Оскар преди 9 часа

Мадона и Кайли Миноуг атакуваха топ 10 във Великобритания преди 27 часа

Шакира, J Balvin и други призовават за подкрепа след земетресението в Колумбия преди 29 часа

София от KATSEYE си взема почивка, за да се грижи за психичното си здраве преди 33 часа

Никол Кидман загатва „Малко магия“ в снимки от площадката на „Приложна магия 2“ преди 33 часа

The Weeknd вече не иска да се пенсионира преди 2 дни

Зендая и Том Холанд с тайно сватбено тържество преди 2 дни

Новият албум на Ариана Гранде "Petal" e на първо място в САЩ преди 2 дни

Връзката на Грейси Ейбрамс с Пол Мескал е оказала положително влияние върху музиката преди 5 дни

"Loser" на Tame Impala с ръст в стрийминг платформите преди 5 дни

Новият сингъл на Ели Голдинг с българска следа преди 6 дни